Piątek, 29 marca 2024

Szkolenia z zakresu informatyki

13 stycznia 2017

0

Z różnych szacunków i badań rynku pracy wynika, że obecnie brakuje nawet 30 tys. informatyków, którzy byliby gotowi do pracy w zawodzie. Nic dziwnego, że osoby, które ukończyły studia informatyczne lub odbyły odpowiednie szkolenia, nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Praca w zawodzie informatyka lub szeroko pojętej branży IT to zresztą nie tylko upragniona stabilizacja, ale także wysokie zarobki. Z tego względu coraz więcej osób postanawia przebranżowić się i zmienić kwalifikacje. Z pomocą mogą przyjść szkolenia z zakresu informatyki.

Wiele osób uważa, że niezależnie od wykonywanego zawodu, podstawą są studia, które mają wyposażyć studenta w odpowiednią wiedzę i umiejętności. Okazuje się jednak, że w przypadku informatyki ta zasada nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości; niektóre uczelnie nie przekazują studentom aktualnej wiedzy, a niemal wszystkie potrzebne im umiejętności muszą zdobyć samodzielnie lub na różnego rodzaju szkoleniach, praktykach i stażach.

Szkolenia – najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz zdobyć praktyczne umiejętności

Informatyka to bardzo szeroka dziedzina wiedzy. W dodatku na większości uczelni studenci uczą się głównie teorii, a realizowane ćwiczenia nie pomagają w wykształceniu praktycznych, potrzebnych w zawodzie umiejętności. Oczywiście należy pamiętać, że część uczelni stara się sprostać wymaganiom pracodawców, a sama nauka ma w dużej mierze charakter praktyczny. Niektóre z tych placówek decyduje się na poszerzenie swojej oferty o szkolenia – mogą z nich skorzystać osoby, które z pewnych powodów nie mogą podjąć studiów kierunkowych (przykładem takiej uczelni jest Wyższa Szkoła Bankowa; z ofertą szkoleń WSB z zakresu informatyki można zapoznać się na stronie http://www.wsb.pl/kandydaci/szkolenia/lista-szkolen?search_areas=Informatyka, zaś z ofertą innych szkoleń praktycznych - http://www.wsb.pl/kandydaci/szkolenia/lista-szkolen).

Wszystko, co niezbędne, w jak najkrótszym czasie

Szkolenia wybierają na ogół osoby, które chcą nauczyć się jak najwięcej w jak najkrótszym okresie czasu. Nie dziwi to nikogo, kto próbuje pogodzić pracę zawodową z rozwojem osobistym i życiem prywatnym. Szkolenia trwają zazwyczaj kilka dni, jednak intensywność prowadzonych zajęć jest na tyle wysoka, że kursanci nie muszą obawiać się o poziom wiedzy wyniesionej z zajęć.

Szkolenia weekendowe lub kilkudniowe pozwalają zaoszczędzić czas, jaki kursant musiałby przeznaczyć na samodzielną naukę interesujących go zagadnień lub podjęcie studiów w trybie niestacjonarnym. Co ważne, szkolenia obejmują na ogół wąski zakres zagadnień, dzięki czemu uczestnik może wybrać to, co go najbardziej interesuje.

Nauka od zera lub podniesienie kwalifikacji

Uczestnictwo w szkoleniu z zakresu informatyki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są jeszcze pewne, czy chcą wiązać swoją przyszłość z tym zawodem. Dzięki kilkudniowemu (najczęściej weekendowemu) szkoleniu poznają podstawy wybranego programu lub zdobędą wiedzą na temat interesującego ich zagadnienia; to pozwoli im na zetknięcie się z wymarzoną branżą i sprawdzenie, na ile rzeczywistość pokrywa się z ich wcześniejszymi wyobrażeniami.

Innym celem szkoleń jest podniesienie kwalifikacji z danego zakresu – dotyczy to zwłaszcza osób, które od dłuższego czasu pracują w zawodzie, a specjalistyczna wiedza jest im potrzebna do poszerzenia zakresu wykonywanej pracy. Nierzadko dodatkowe szkolenia mogą także okazać się skuteczną kartą przetargową w rozmowie z przełożonym – szefowie i prezesi firm często doceniają ambitnych pracowników i powierzają im wyższe stanowiska.

Wybór właściwego szkolenia. Rodzaje szkoleń

Czym kierować się przy wyborze szkolenia? Po pierwsze oczywiście jego tematyką i programem zajęć; warto zapisać się na szkolenie, które realnie podniesie umiejętności lub pozwoli na zapoznanie się z podstawą wiedzą z danego zakresu. Warto również sprawdzić, kto będzie prowadził szkolenie – najlepiej, jeśli są to wieloletni praktycy i specjaliści w swojej branży. Ważna jest także cena, choć nie można zapominać, że wartościowe szkolenie może być kosztowne.

Przy wyborze szkolenia ważną rolę może odegrać także jego rodzaj – czy jest otwarte (i na kurs może zapisać się każdy) czy też zamknięte - organizowane np. specjalnie dla firm, które chcą podnieść kompetencje swoich pracowników). Najlepiej, jeśli placówka organizująca kurs ma w swojej ofercie oba rodzaje szkoleń – to ułatwia poszukiwanie kursu, który spełnia wszystkie wymagania potencjalnego uczestnika. Szkolenia otwarte i zamknięte ma w swojej ofercie np. wspomniana już Wyższa Szkoła Bankowa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz