Sobota, 20 lipca 2024

Fundusze europejskie - o jakie instrumenty finansowe mogą starać się start-upy?

31 stycznia 2017

0

Wydawać by się mogło, że brak pieniędzy to hamulec dla naszej własnej działalności. Jednak w rzeczywistości wygląda to inaczej, ponieważ obecnie będzie można już starać się o wsparcie merytoryczne czy finansowe dla własnej firmy. Obecnie jak się okazuje przede wszystkim takie firmy, które mają charakter innowacyjny i będą w stanie coś nowego przygotowywać mogą liczyć na potężne wsparcie ze strony Funduszy Europejskich. Cały czas mowa jest o zmianach w przepisach, które na dłuższa metę mają sprawić, że uda się lepiej uporządkować działalność przedsiębiorców w naszym kraju. Chodzi również o ułatwienia dla tych firm, które działają poprzez wykorzystywanie Funduszy z UE.

 

www.a1europe.pl

 

Dofinansowanie na start

Według tych programów jakie funkcjonują obecnie wzięcie udziału w procesie akceleracji będzie możliwe., jeśli ktoś ma pomysł na innowacyjną spółkę prawa handlowego. Podmioty, które chcą walczyć o finanse muszą przygotowywać swój model biznesowy i jeśli on będzie dobrze zaplanowany będzie można oczekiwać na środki z UE. Obecnie można w sumie otrzymać nawet około 800 tys złotych i może stanowić nawet do 85% wszystkich kosztów kwalifikowanych projektu. Z kolei firmy, które zakwalifikują się do programu rozwoju dalej będą mogły liczyć na wsparcie na poziomie do 250 tysięcy złotych. 

Dotacje na rozwój firmy

Dotacje na rozwój

Kwoty przyznawane start-upom niekiedy jednak mogą się okazywać zbyt małe, by w pełni realizować plan rozwoju firmy, szczególnie gdy będą konieczne bardzo duże nakłady finansowane w maszyny , które będą decydowały o przygotowaniu innowacyjnych produktów. co do zasady celem nie tylko będzie wsparcie finansowe rozwoju, ale wsparcie pozycji takiej firmy, która na dłuższą metę będzie również otrzymywać istotną dla siebie pomoc. Dla tych innowacyjnych firm powstał Polski Fundusz Rozwoju, która ma pod sobą Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, których kapitał będzie bliski 3 miliardom złotych. Zadaniem będzie dla nich tworzenie funduszy inwestujących w te firmy, które są innowacyjne i mogą być tutaj udziałowcami prywatni inwestorzy. Mogą one być wyspecjalizowane. Mamy obecnie poszczególne fundusze, które będą finansować różne fazy rozwoju firm:

● Starter FIZ, zasiew (seed i preseed), wejścia kapitałowe od 200 tys. do 3 mln zł.
● Biznes FIZ, seed i start-up, koinwestycje z sieciami aniołów biznesu, wejścia kapitałowe od 200 tys. do 4 mln zł.
● Otwarte Innowacje FIZ, start-up, wczesny wzrost i wzrost, wejście kapitałowe od 1 do 40 mln zł powiązane z transferem technologii i prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych.
● KOFFI FIZ, wzrost, wejścia kapitałowe od 2,5 do 15 mln zł.

Korzyści ze współpracy z firmą A1 pozyskującą fundusze europejskie >>

Innym programem będzie jeszcze E-Pioniera a wiec możliwość realizacji projektów, które rozwiązywać mają problemy społeczne oraz gospodarcze w ramach wykorzystywania technologii informatyczno – komunikacyjnych. Za jego realizację odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o to by rzeczywiście w pełni wszystkie te firmy, które mają coś do zaoferowania mogły się rozwinąć, szczególnie gdy chodzi o innowacyjne przedsiębiorstwa.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz