Sobota, 21 grudnia 2024
Firmy pożyczkowe, działające poza systemem bankowym, często nazywane są parabankami i zyskały na popularności w Polsce w ostatnich kilku latach. Reklamy tych instytucji są obecne w telewizji, radiu, prasie i internecie. Ich usługi są postrzegane jako alternatywa dla tradycyjnych usług bankowych, jednak istotne jest rozumienie różnic pomiędzy bankami a parabankami.
Czym jest parabank? Parabanki to instytucje finansowe, których dokładna definicja i zakres działania nie są ściśle określone, ale można je scharakteryzować na podstawie oferowanych usług. Zazwyczaj są to firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek, takich jak chwilówki czy szybkie pożyczki online. Niektóre z nich oferują również pożyczki ratalne i konsumenckie, na przykład gotówkowe czy pożyczki dostarczane do domu klienta.
Mimo że zarówno banki, jak i parabanki oferują różnorodne produkty finansowe, istnieją między nimi znaczące różnice. Banki zwykle wymagają od klientów spełnienia bardziej rygorystycznych kryteriów i wypełnienia bardziej skomplikowanego wniosku o pożyczkę.
W parabankach proces ten bywa prostszy i szybszy, często wystarczy krótki wniosek i oświadczenie o dochodach. Kolejną różnicą jest czas przetwarzania wniosku o kredyt lub pożyczkę. W bankach może to trwać nawet miesiąc, podczas gdy firmy pozabankowe często akceptują wniosek i wypłacają środki tego samego dnia. Oczywiście na czas oczekiwania może składać się wiele czynników takich jak kwota zobowiązania, rodzaj zabezpieczenia lub jego brak okres zadłużenia ale z parabankach dąży się do uproszczenia procedur tak aby okres oczekiwania na decyzję o udzieleniu pożyczki był jak najkrótszy. Różni się także zakres oferowanych usług. Banki oferują karty płatnicze, kredytowe, kredyty walutowe, małe pożyczki oraz duże kredyty hipoteczne, czego zazwyczaj nie znajdziemy w ofercie parabanków.
Istotne różnice widać też w sposobie funkcjonowania tych instytucji. Wiele firm pozabankowych działa wyłącznie online lub poprzez doradców terenowych, w przeciwieństwie do banków, które mają sieć placówek stacjonarnych, bankomatów i wpłatomatów.
Z podobieństw należy podkreślić, że zarówno banki, jak i parabanki podlegają nadzorowi KNF (Komisja Nadzoru Finansowego).
Ponadto obie instytucje sprawdzają klientów w bazach dłużników, ale pożyczki bez sprawdzania w BIK i BIG stają się coraz rzadsze.
Bez względu na to z jakiej instytucji usług skorzystamy ważne jest odpowiedzialne podejście do zaciągania pożyczek, gdyż każda instytucja może naliczyć odsetki za zwłokę w spłacie lub przekazać dług do windykacji.
Podsumowując, instytucje parabankowe działają inaczej niż banki i istnieje między nimi wiele różnic. Jednak nie oznacza to, że są gorsze – dla osób poszukujących szybkich pożyczek gotówkowych, online czy dostarczanych do domu, firmy pozabankowe mogą być lepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby stosować się do zasad bezpiecznego pożyczania, aby uniknąć niespodziewanych kosztów.
Artykuł partnera
Komentarze (0)