Niedziela, 26 maja 2024

Jak szybko nauczyć się języków obcych?

7 kwietnia 2021

0

Język jest mózgiem i sercem każdej społeczności. Jeśli chcesz stać się częścią innej kultury i zasymilować się z ludźmi na drugim końcu świata, musisz świetnie opanować język obcy. Zastanawiasz się, czy możesz to osiągnąć, ucząc się w domu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Zmień język w telefonie

To dobry bodziec do nauki. Jeśli masz smartfona, zmień w nim język. W ten sposób skoncentrujesz się na słowach pojawiających się na ekranie, a nie będziesz klikać odruchowo. Pierwsze efekty zauważysz po kilku tygodniach. Postaraj się nie zniechęcać. Jeśli jednak Ci się to nie spodoba lub poczujesz się zniechęcony, możesz to błyskawicznie zmienić.

Korzystaj z fiszek!

Jeśli chcesz urozmaicić naukę, sięgnij po fiszki. Zastanawiasz się, jak wyglądają wspomniane karteczki? Na jednej stronie znajduje się obrazek lub słowo, a na drugiej słówko w języku obcym. Pamiętaj, że w tej metodzie liczy się systematyczność. Ucz się codziennie, chociaż 10-15 minut, zamiast raz tygodniu godzinę. Dzięki temu unikniesz znużenia i zniechęcenia, jednocześnie łatwiej uwzględnisz naukę w swoim harmonogramie. Fiszki skierowane są przede wszystkim do kinestetyków i wzrokowców. Odwracając karteczki, możesz się na nich łatwiej skoncentrować.. Na kartonikach często znajdują się obrazki, które ułatwiają zapamiętywanie słów i wyrażeń. To, co jeszcze jest ważne, to to, że możesz dopasować fiszki do poziomu znajomości języka.

Oznacz swoje mieszkanie

Ta technika jest tak prosta, jak się wydaje. Codziennie poświęć trochę czasu na wyszukanie kilku słów dla artykułów gospodarstwa domowego, a następnie sięgnij po karteczki samoprzylepne i marker. To świetny sposób, aby zanurzyć się w języku, nie wychodząc z domu.

Bądź konsekwentny

Pamiętaj, że tylko regularna, konsekwentna nauka przyniesie efekt. To normalne, że czasami nie będziesz mieć motywacji lub czasu, postaraj się jednak nie zniechęcać i wygospodarować przynajmniej kilka minut. Nie czekaj zbyt długo, zanim zaczniesz rozmawiać w nowym języku. Na początku możesz bać się mówić, warto jednak przezwyciężyć nieśmiałość. Nie czekaj na idealny moment, ponieważ może nigdy nie nadejść. Znajdź partnera językowego lub korepetytora - lokalnie lub online - i zaplanuj regularne sesje, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Mówiąc regularnie, szybko staniesz się pewny siebie i osiągniesz sukces.

Wykorzystaj media społecznościowe

Portale społecznościowe mają potencjał do pokonywania barier kulturowych, a tym samym językowych. Zachęcają do nauki języków obcych, nie tylko dostarczając przydatnych materiałów, lecz także przedstawiając, w jakich sytuacjach używać konkretnych słówek i zwrotów. Warto zwrócić szczególną uwagę na Instagram, który łączy zasoby wizualne i dźwiękowe w kreatywny sposób. Dzięki temu zwiększa codzienną ekspozycję użytkownika na język.

Jeśli znajdujesz się na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym, powinieneś również śledzić dziennikarzy, blogerów i influencerów, którzy mówią i piszą w języku, który chcesz opanować. Twitter pozwala poznać slang i bardziej konserwacyjny język, a także tradycyjne zwroty. Dużą popularnością cieszą się społeczności internetowe, takie jak Reddit, gdzie istnieją specjalne fora dla poszczególnych języków. Możesz tutaj uzyskać cenne wsparcie na każdym etapie nauki języka.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz