Piątek, 26 kwietnia 2024

Prawo aborcyjne w Polsce i Europie

25 sierpnia 2021

0

​Każdego roku na świecie wykonuje się nawet kilkadziesiąt milionów zabiegów aborcyjnych. Nie każdy o tym wie, ponieważ oficjalne statystyki mówią zupełnie co innego. Jako przykład warto wymienić Polskę: według danych w naszym kraju co roku dokonywanych jest zaledwie około tysiąca legalnych aborcji. Te różnice wynikają oczywiście z tego, że statystyki nie uwzględniają podziemia aborcyjnego. Jakie dokładnie prawo aborcyjne obowiązuje w Polsce i Europie? Dowiedz się!

Jak wygląda prawo aborcyjne w Polsce?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy było bardzo głośno o prawie aborcyjnym w Polsce. Mówiło się, że aborcja stała się praktycznie niedopuszczalna w naszym kraju. Na ulicach natomiast odbywały się protesty, w których uczestniczyło nawet kilkanaście tysięcy osób! Wszystko to za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie 27 stycznia przed północą.

Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 roku uznał bowiem, że przepis umożliwiający usunięcie ciąży z powodu nieodwracalnych i śmiertelnych wad płodu, jest niezgodny z konstytucją. Należy wiedzieć, że to właśnie głównie z tego powodu kobiety decydowały się na aborcję. Ponad 90% wszystkich legalnych aborcji w naszym kraju dokonywano właśnie w sytuacji nieodwracalnych i śmiertelnych wad płodu.

Kiedy można usunąć ciążę w Polsce?

Zanim doszło do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, aborcja w Polsce była możliwa zaledwie w trzech przypadkach takich jak:

  • ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia matki,
  • ciąża pochodziła z czynu zabronionego - np. gwałtu,
  • istniało spore prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Wraz z publikacją wyroku TK zmieniona została ostatnia przesłanka. Kobiety teraz mogą zdecydować się na aborcję, gdy istnieje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalne upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, tylko wtedy, gdy ciąża zagraża także ich zdrowiu lub życiu.

Jak wyglądają statystyki aborcji w Polsce?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile aborcji w Polsce dokonuje się każdego roku. Wynika to z faktu, że bardzo wiele zabiegów jest wykonywanych nielegalnie, czyli w ukryciu. Przeprowadzono jednak badania, z których wiemy, że nawet co trzecia kobieta w wieku produkcyjnym przynajmniej raz zdecydowała się na usunięcie ciąży. Do tego musimy pamiętać, że wiele Polek decyduje się na aborcję poza granicami kraju.

Co jednak mówią oficjalne statystyki na temat aborcji w Polsce? Każdego roku dokonywana jest podobna liczba aborcji. W 2019 roku przeprowadzono ich 1110, natomiast rok wcześniej zaledwie kilkanaście mniej, bo 1076 roku. Najwięcej takich zabiegów przeprowadza się na Mazowszu.

Jak wygląda prawo aborcyjne w Europie?

Jednym z krajów Europy, w którym aborcja jest legalna, są Czechy. Na terenie tego kraju znajduje się wiele klinik, które pomagają obywatelkom w trudnych sytuacjach. Aborcja Czechy to rozwiązanie, z którego bardzo często korzystają również Polki. Na aborcję kobiety mogą zdecydować się do 12 tygodnia ciąży. Co więcej, przerwanie ciąży w tym kraju nie wiążę się z żadną odpowiedzialnością karną! Polskie prawo nie mówi nic o karaniu osób, które zdecydowały się na usunięcie ciąży na terenie kraju, w którym aborcja jest legalna.

Aborcja Czechy to bezpieczne rozwiązanie dla kobiet, które chcą usunąć ciążę. Pacjentki przebywają pod stałą kontrolą lekarzy i pielęgniarek. Zabieg najczęściej odbywa metodą próżniową i trwa maksymalnie 2 godziny. Koszt to około 2000 złotych. Aborcja jest też legalna na Słowacji do 12 tygodnia ciąży.

Aborcja na życzenie jest też możliwa w wielu innych krajach. Jako kolejny przykład warto wymienić Niemcy - usunięcie ciąży jest możliwe do 12 tygodnia ciąży. Jednym z warunkiem jest też odbycie konsultacji psychologicznej. Holandia także daje możliwość aborcję na życzenie - aż do 23. tygodnia życia. W Austrii natomiast usunięcie ciąży jest możliwe do 14 tygodnia.

Jakie kraje zakazują aborcji?

Istnieje wiele państw, w których aborcja jest całkowicie zakazana. Najbardziej restrykcyjne prawo w tym zakresie ma Malta. Tam usunięcie ciąży jest praktycznie niemożliwe - również w takich przypadkach jak gwałt czy ciężkie wady płodu. Wykonywanie aborcji na terenie tego kraju jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności dla osób przeprowadzających aborcję, jak i dla samej kobiety. Dość restrykcyjne przepisy obowiązują także w San Marino (aborcja dozwolona jedynie gdy istnieje zagrożenie życia matki). Do listy państw, w których zabieg usuwania ciąży jest nielegalny, zaliczamy również Monako czy Andorę.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz