Piątek, 29 marca 2024

Rekonstrukcja ACL i co dalej?

21 lutego 2018

0

Rekonstrukcja ACL to inaczej artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Jest ona konieczna przy urazach tej części kolana, ponieważ więzadło zapewnia jego stabilizację w trakcie wykonywania różnego rodzaju ruchów. Ponadto zapobiega ono ślizganiu się stawu.

Na czym polega rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL polega na przeszczepie w miejscu zniszczonego więzadła. Może być to przeszczep allogenny lub autogenny. Skąd pochodzi materiał do przeszczepu? Najczęściej - choć nie zawsze - są to ścięgna mięśnia półścięgnistego oraz mięśnia smukłego. Poprzez kilka nacięć rekonstruuje się więzadło krzyżowe. Największe nacięcie wykonane jest zawsze w miejscu poboru tkanki do przeszczepu.  

Rodzaje artroskopii więzadła krzyżowego

O jednej z metod zostało już wyżej wspomniane, kiedy mamy do czynienia z przeszczepem autogennym z mięśnia półścięgnistego oraz mięśnia smukłego. Metoda tę nazywa się rekonstrukcją z przeszczepem z mięśni zginaczy, czyli inaczej STG. Kolejną metodą stosowaną w artroskopii jest rekonstrukcja z przeszczepem z więzadła rzepki (BTB). Przy tym typie rekonstrukcji pobiera się fragment kości rzepki, więzadła właściwego rzepki, a także guzowatości kości piszczelowej. Wyróżnia się też dwie inne metody, takie jak: rekonstrukcja z przeszczepem pobranym od zmarłego dawcy i rekonstrukcja z użyciem syntetycznego więzadła. Pierwsza z metod polega na przeszczepie allogennym. Tkanka pochodzi z banku tkanek i zazwyczaj jest to ścięgno Achillesa, a w niektórych przypadkach więzadło rzepki wraz z przylegającymi do niej częściami kości. Druga metoda jest najczęściej metodą pomocniczą, wspomagającą przeszczepy STG, BTB czy przeszczep allogeniczny.

Zalety rekonstrukcji ACL

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL może przynieść pacjentowi wiele korzyści. Ze względu na ogromną precyzję zabiegu, ryzyko powikłań ograniczone jest do minimum. Dzięki tej nowoczesnej technice pacjent nie musi być przez długi czas unieruchomiony i dość szybko może rozpocząć rehabilitację, która jest niezwykle ważnym etapem rekonwalescencji. Ponadto w niedługim czasie po operacji pacjent może obciążać operowana część ciała, co korzystnie wpłynie na sprawność kolana. W przypadku sportowców, którzy intensywnie trenują, powrót do aktywności jest stosunkowo szybki. 

"Coraz częściej przyjmuje się, że zabieg powinno się przeprowadzić jak najszybciej po urazie (w ciągu pierwszej doby, w sportowców niekiedy do kilku dni) zanim kolano będzie zbyt obrzęknięte. Jeśli nie ma takiej możliwości lepiej poczekać aż zejdzie opuchlizna, a staw odzyska pełen, bezbolesny zakres ruchu i wróci do prawidłowego wzorca chodu. Szczególnie ważne jest uzyskanie w kolanie pełnego wyprostu." - podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Przez pierwsze tygodnie pacjent po artroskopii powinien chodzić o kulach. Dzięki temu kolano nie będzie nadmiernie obciążone, a pacjent wróci do normalnego schematu chodu. Podczas odpoczynku należy trzymać nogę wyprostowaną na lekkim podwyższeniu. Wówczas będzie ona całkowicie zrelaksowana. Już w trakcie domowej rekonwalescencji, a przed rozpoczęciem właściwej rehabilitacji, warto napinać mięsień czworogłowy uda. Dodatkowo zaleca się okładanie opuchlizny lodem. Wszystko to stanowi dobre przygotowanie do ćwiczeń, które wykonywane będą z fizjoterapeutą. 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz