Czwartek, 18 kwietnia 2024

Psychologia w biznesie – znajdź swoją specjalizację

27 listopada 2017

0

Biznes i psychologia – dwa światy, które na pozór trudno ze sobą łączyć. Okazuje się jednak, że skuteczne prowadzenie firmy i osiąganie dobrych wyników to nie tylko efekt wiedzy i umiejętności pracowników i zarządu, ale także tego, na jakie techniki zarządzania postawiono, czy wykonano odpowiednią analizę działań konkurencji lub czy właściwie określono grupę docelową prowadzonego biznesu, a przede wszystkim – jej potrzeby. Psychologia w biznesie – kierunek studiów zyskujący ostatnio na popularności – pozwala na zdobycie umiejętności zarówno z zakresu samej psychologii, jak i zarządzania czy ekonomii.

Innowacyjna specjalizacja

Jeszcze do niedawna uczelnie oferowały studia psychologiczne wyłącznie w ramach pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich. Zgodnie z przepisami polskiego prawa tylko osoba, która ukończyła tego rodzaju studia, może wykonywać zawód psychologa. Warto jednak pamiętać, że wiedza psychologiczna może być przydatna także w takich zawodach jak mediator, negocjator, specjalista ds. komunikacji społecznej, specjalista ds. HR. Psychologia w biznesie to studia I stopnia, prowadzone m.in. przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu. Dzięki temu osoba, która ukończy ten kierunek, może wybrać dwuletnie studia magisterskie na innym kierunku, związanym bezpośrednio z docelową branżą, a jednocześnie będzie wyposażona w unikatową – na tle innych pracowników – wiedzę i umiejętności.

Jak można wykorzystać wiedzę z zakresu psychologii?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że studia psychologiczne mogą przygotować do pracy w wielu branżach, w tym – w szeroko pojętym biznesie, także w roli przedsiębiorcy. Umiejętność właściwego dobierania pracowników, zarządzania zasobami ludzkimi, prowadzenie działalności marketingowej, przewidywanie zachowania konsumentów, umiejętność efektywnej komunikacji – wszystko to jest niezbędne przy prowadzeniu własnego biznesu. Zaletą studiów jest również ich interdyscyplinarność; oprócz wiedzy psychologicznej student pozna także podstawy ekonomii, zarządzania czy prawa.

Absolwent psychologii w biznesie (o programie studiów więcej można poczytać np. tu) będzie mógł znaleźć zatrudnienie także w branży kreatywnej, finansowej,  a po ukończeniu dodatkowych kursów – także w ośrodkach mediacji i negocjacji.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz