Sobota, 20 lipca 2024

Jak będą wyglądać nasze wakacje po pandemii koronawirusa?

24 czerwca 2020

0

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nagle świat stanął w miejscu. Zatrzymał się przemysł turystyczny, zamknięto granice, zamrożono gospodarkę i... większość naszych planów urlopowych.

Czy po pandemii będzie możliwy powrót do wszystkiego, co znaliśmy przed lockdownem? Jak będzie wyglądał wypoczynek w nowym reżimie sanitarnym, z koronawirusem w tle? Jak sobie radzić kiedy czasy się zmieniają?

Rozrywka w domowym zaciszu

Ci, którzy obawiają się o swoje zdrowie i z tego powodu nie chcą nigdzie podróżować, mogą spędzić wakacje w domu. Tutaj wcale nie musi być nudno! Możesz spędzić czas wolny oddając się ulubionym przyjemnościom, np. czytając książki, szydełkując, czy pielęgnując ogród.

Wiele ciekawych propozycji na spędzenie czasu wolnego znajdziesz również w internecie. Możesz spróbować swoich sił w nowych wyzwaniach, np. ucząc się robić mydełka lub świece, albo... odwiedzając kasyna online

Coraz większą popularnością cieszą się również Rodzinne Ogrody Działkowe. Z roku na rok zmienia się ich charakter - to już nie tylko grządki z uprawami, ale przede wszystkim rekreacja. Jeśli mieszkasz w bloku i nie możesz sobie pozwolić na kupno domu, ogródek da ci namiastkę wolności i pozwoli cieszyć się własną przestrzenią. Możesz w nim np. wybudować domek letniskowy, czy postawić basen.

Lokalna turystyka

W Polsce sytuacja epidemiczna powoli zaczyna się stabilizować. Choć raczej długo jeszcze nie pobawimy się na imprezach masowych, rząd odmroził gospodarkę, zostały ponownie otwarte granice, a wizja wakacyjnych planów znów stała się realna. Jednak popularne kurorty we Włoszech, Hiszpanii, czy Grecji raczej w tym roku raczej nie będą przyciągać tłumów.

Wielu z nas stanie więc przed pytaniem: jak zorganizować tegoroczne wakacje? Statystyki pokazują, że zdecydowana większość Polaków spędzi swoje wakacje w kraju - nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Wielu z nas zdecyduje się również w czasie wakacji na wyjazd w Polskę by odwiedzić swoje rodziny i odnowić dawne kontakty. 

Inspirujące mogą być również słowa ekspertki gier hazardowych, Klary Czerwińskiej, która ma swój sposób na spędzanie czasu wolnego: - Uwielbiam podróżować, a najwięcej radości sprawia mi odwiedzanie miejsc z nietkniętą przyrodą. Tam ładuję akumulatory i szukam inspiracji - mówi

Lokalna turystyka przeżywa prawdziwe oblężenie. Największą popularnością cieszą się tym razem nie wielkie hotele i schroniska, ale domki letniskowe, które z jednej strony dają poczucie bezpieczeństwa i izolacji, a z drugiej szansę na oderwanie się od rzeczywistości i odpoczynek w wymarzonym miejscu. Najczęściej wybierane kierunki to miejscowości nadmorskie (Sopot, Międzyzdroje), góry (Bieszczady oraz niezmiennie Zakopane) i Mazury.

Jeśli szukasz bardziej ustronnego miejsca i chcesz uniknąć tłumów, szukaj raczej ofert w mniej popularnych miejscowościach oraz mniejszych pensjonatach i agroturystykach - tutaj również możesz spędzić urokliwe wakacje, a właściciele zadbają o ciebie równie dobrze jak w prestiżowych hotelach. 

Jeśli nie masz konkretnego pomysłu na spędzenie tegorocznych wakacji, w wyborze kierunku pomóc mogą personalni doradcy ds. podróży - po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu zaproponują ci oferty dopasowane do twoich preferencji. Opcja ta jest bardzo popularna za granicą, jednak w Polsce również zyskuje wielu zwolenników. 

.

Aktywności na wyciągnięcie ręki

Żeby realizować swoje pasje nie musisz od razu wspinać się na Mount Everest. Co zrobić, gdy koronawirus pokrzyżował plany zagranicznych wyjazdów, a kryzys gospodarczy również dał się we znaki? Sprawdź jakie atrakcje czekają na ciebie w najbliższej okolicy.

Z dala od zgiełku miejskiego i koronawirusa znajdziesz spokój na polu biwakowym. Namiot wśród dzikiej natury zapewni ci izolację społeczną, odpoczynek i wyciszenie. Jeśli spartańskie warunki pola namiotowego niekoniecznie ci odpowiadają, poszukaj ofert w swojej okolicy i zaplanuj sobie urlop z bazą wypadową w domu i realizacją każdego dnia innych atrakcji.

Jeśli mieszkasz w pobliżu lasów i terenów górzystych, lubisz jazdę na rowerze, może warto pójść w kierunku rowerów górskich MTB?

Coraz popularniejszy staje się również w Polsce windsurfing na jeziorach. Wiele ośrodków wypoczynkowych oferuje również wypożyczalnię sprzętu oraz instruktaż. To świetna oferta dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie podróżować w lecie - zarówno miejsce jak i atrakcje mają zapewnione.

Fani sportów ekstremalnych mogą spróbować swoich sił na nartach wodnych (np. na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku), czy poszybować na kite surfingu w miejscowościach nadmorskich.

Bardzo popularne są również spływy kajakowe. By przeżyć niesamowitą przygodę, nie musisz spędzić całego tygodnia w kajaku - turyści w Polsce chętnie korzystają ze spływów jednodniowych. Na rzece Drawie organizator nie tylko przywiezie cię na miejsce spływu oraz odbierze na końcu ustalonej trasy, ale również zaproponuje odpowiedni odcinek w zależności od twoich umiejętności i oczekiwań.

Raj dla dzieci

Ciekawą opcją dla rodzin z dziećmi w czasie pandemii mogą być wypady do parku linowego, czy coraz popularniejszych parków tematycznych - dinozaurów, owadów-gigantów, czy wioski kowbojów i indian.

W czasie letnich upałów nie ma nic lepszego niż ochłoda w wodzie. Tutaj świetną opcją będą wakacje all inclusive w aquaparku, które dzięki licznym atrakcjom sprawią radość nie tylko dzieciom.

Jeśli z powodu koronawirusa obawiasz się dużych skupisk ludzi, zawsze możesz skorzystać z pomocy animatora, który odwiedzi twoje dziecko i zapewni mu rozrywkę w domowym zaciszu. Wielu rodziców w tym roku zdecydowało się również na inwestycję w domową infrastrukturę - budując na swoich ogrodach place zabaw, kupując trampoliny i baseny. Dziecko w takich warunkach będzie czuło się bezpiecznie, miało zapewnioną rozrywkę, będzie mogło się spotykać z kolegami, a ty będziesz mieć nad wszystkim kontrolę.

Podsumowanie

Choć w tym roku o zachodnich kurortach możesz raczej pomarzyć, te w Polsce mogą być równie udane. A może nawet bardziej - doceniając wspólnie spędzony i dbając o rodzinne więzi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz