Sobota, 12 października 2024

Jak prawidłowo ustawić kolumny w pomieszczeniu odsłuchowym?

29 listopada 2016

0

Zakup odpowiedniego sprzętu grającego jest niezwykle ważną inwestycją dla każdego miłośnika muzyki, który tylko chce cieszyć się dźwiękiem o najwyższej możliwej jakości. Obecnie na rynku spotkamy się z naprawdę ogromnym wyborem takich urządzeń, zatem znalezienie czegoś dobrego nie sprawi nam większych problemów – oczywiście pod warunkiem, że poświęcimy na to nieco czasu oraz uwagi. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy sprzęt nie zapewni nam od razu zadowalającej jakości dźwięku: musimy również zadbać o prawidłowe rozstawienie go w pomieszczeniu, w którym zamierzamy z niego korzystać.

Nie jest to jednak tak prosta i oczywista sprawa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ponadto zaniedbanie tego może bardzo źle wpłynąć na jakość dźwięku jakim będziemy się cieszyli, zatem zawsze warto podchodzić do tego z najwyższą uwagą. Istnieje całe mnóstwo różnych czynników, jakie należy przy tym uwzględnić. Na szczęście jednak wystarczy poświęcić na to nieco czasu i dobrze przygotować się merytorycznie, aby zadanie to nie sprawiło nam aż tak wielu trudności. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi przy prawidłowym ustawianiu sprzętu.

Pierwsza zasada to po prostu zaufanie dla własnego ucha. Można – i trzeba – oczywiście zwracać przy tym uwagę na wiele czysto technicznych parametrów, ale wszystko sprowadza się tu głównie do tego, jak sami czujemy dźwięk przy danym ustawieniu. Wspomniane zasady są bardzo ważne, ale praktycznie nie istnieje tutaj jeden, złoty środek na idealne ustawienie. Coś, co w teorii powinno sprawdzać się idealnie czasami może nie dawać nam zbyt zadowalających efektów, zatem w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się tym, czy dźwięk jest zadowalający dla naszego ucha, a nie tym, czy ustawienie zostało przygotowane zgodnie ze wszystkimi teoretycznymi zasadami.

Na jakość dźwięku może wpływać całe mnóstwo różnych czynników. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać rzecz jasna o wybranie odpowiedniego sprzętu grającego, bowiem bez tego nawet przy idealnym ustawieniu nie będziemy mogli cieszyć się zadowalającymi efektami. Idealną sytuacją jest zatem taka, kiedy możemy wcześniej zaprojektować pomieszczenie do słuchania muzyki, jeszcze na etapie budowy domu. W zdecydowanej większości przypadków kupujemy jednak sprzęt do już urządzonych pomieszczeń i musimy dostosować się do panujących tam warunków. Warto wiedzieć, że właściwie w każdym pomieszczeniu można uzyskać zadowalające efekty – jeśli wydaje się nam, że we wnętrzu w którym chcemy umieścić taki sprzęt zwyczajnie nie ma odpowiednich warunków, to nie powinniśmy od razu rezygnować ze wszystkich starań. 

Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiedni kącik na umiejscowienie sprzętu – jest to szczególnie ważne w przypadku kolumn. Nie powinny one być umieszczane w ciasnych miejscach, bowiem muszą mieć zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Nie wpychajmy ich zatem na siłę między półki czy inne meble – w taki sposób możemy doprowadzić do szybkiego ich przegrzewania się i poważnych awarii. Z każdej strony najlepiej jest im pozostawić przynajmniej 30 cm wolnej przestrzeni. Jeśli kolumna posiada z tyłu otwór wentylacyjny, to powinien on mieć około 50 cm wolnego miejsca od tej strony. Ustawienie kolumny zbyt blisko ściany czy mebli prowadzi nie tylko do jej przegrzewania się, ale źle wpływa również na jakość dźwięku. Wzmacnia się wówczas bas, ale raczej nie w pozytywnym sensie – pojawia się wtedy mało przyjemne "dudnienie", które całkowicie psuje cały dźwięk. 

Ustawienie kolumn

Należy z góry ustalić, w jakiej pozycji najczęściej będziemy słuchali muzyki. Jeśli jest to na przykład kanapa, to kolumny powinny być ustawione względem niej. Przyjmuje się, że kierunek w którym ustawione są kolumny oraz miejsce odsłuchowe mają razem tworzyć trójkąt równoboczny. Jest to jednak tylko najczęściej stosowane rozwiązanie, bowiem ponownie wszystko zależy tu od naszych preferencji i własnego gustu. Większość specjalistów uważa, że kolumny rozstawione zbyt szeroko ujemnie wpływają na akustykę, zaś zbyt wąsko – powodują zniekształcenie dźwięku. Nie ma tu jednak złotej reguły, a zasada trójkąta to jedynie najbardziej powszechna wskazówka. Ponownie wszystko zależy od naszego gustu oraz konkretnych warunków panujących w danym pomieszczeniu, zatem niekiedy może się okazać, że inne ustawienie kolumn przyniesie nam znacznie lepsze efekty. Warto również pamiętać, jakie elementy wyposażenia wnętrz pozytywnie wpływają na ich wytłumianie. Przyjmuje się, że miękkie materiały – takie jak dywan czy zasłony – dobrze wytłumiają pomieszczenie, poprawiając jakość dźwięku. Dźwięk odbija się natomiast od płaskich powierzchni, takich jak ściany czy meble, co ujemnie wpływa na jego jakość. Najlepiej jest zatem w miarę możliwości ustawiać kolumny w takiej części pomieszczenia, w której elementy wyposażenia zapewniają najlepszą akustykę. 

Jak widać, istnieje wiele zasad i szkół ustawiania sprzętu grającego. Wszystkie te porady i zasady są rzecz jasna bardzo ważne, ale jak już powiedzieliśmy – w pierwszej kolejności powinniśmy się tu kierować własnym uchem i nie bać się eksperymentowania.

Sprzęt audio hi-end, instalacje audio & video, profesjonalne doradztwo z zakresu doboru sprzętu audio - Nautilus.net.pl

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz