Czwartek, 25 kwietnia 2024

Wakacje w Dziwnowie

10 września 2016

0

Dziwnów jest miejsko-wiejską gminą, ulokowaną w północnej części powiatu kamieńskiego, której siedzibą jest miasto Dziwnów. Leży ono w województwie zachodniopomorskim i jest częstym celem podróży dla wielu turystów. Położona między Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną miejscowość zachęca ich czystą plażą, uzdrowiskowym klimatem i mnóstwem nadmorskich atrakcji. Czym dokładnie kuszą wakacje w Dziwnowie i czy warto się na nie zdecydować?

Dziwnów – wypoczynek nad morzem

Dziwnów jest miejscowością wypoczynkową, posiadającą port morski i letnie kąpielisko. Od południa oblane jest Zalewem Kamieńskim oraz Zatoką Wrzosową, będące częścią rzeki Dziwny. Południowo-zachodnia część Dziwnowa leży na wyspie Wolin, a północno-wschodnia na części Mierzei Dziwny. Historia miasta jest bardzo długa – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1243. Najpierw biegł tamtędy ważny szlak handlowy – później jednak miasto straciło na znaczeniu i odzyskało swoją popularność dopiero na początku XIX wieku, gdy zaczęli do niego zjeżdżać pierwsi kuracjusze. Pod koniec XIX wieku – dokładnie w roku 1896 – na terenie Dziwnowa zostały zaś odkryte źródła solankowe, dzięki czemu wkrótce wybudowane zostały łazienki solankowe i borowinowe – choć dziś nie są one już eksploatowane.
Miasto jednak nadal znane jest jako ważne, polskie uzdrowisko. W 1999 roku Dziwnów zajął nawet trzecie miejsce w konkursie na „Najpopularniejszą miejscowość turystyczną” w tygodniku „Sport i turystyka”, co świadczy o tym, jak bardzo miasto jest znane wśród turystów.

Dziwnów – atrakcje dla turysty

Kto przyjedzie do Dziwnowa na urlop, nie będzie na pewno mógł narzekać. Wspaniałe widoki i piękno przyrody, a do tego moc różnych atrakcji, jakie czekają na wszystkich spragnionych aktywnego relaksu. Wytyczone szlaki turystyczne i rowerowe zapewnią okazje do długich spacerów i letnich wycieczek. Można jeździć na rolkach, rowerze czy deskorolce, a także uprawiać nordic walking. Warto się wybrać w taką krajoznawczą podróż, jako że trasa biegnie wzdłuż wydm, wielokilometrowej plaży, parków i lasów sosnowych. Wspaniałe widoki można uwiecznić na fotografiach, tym samym upamiętniając wycieczkę – pamiątka będzie zachwycająca, bo i widoki należą do urokliwych.

Kto znudzi się aktywnością na lądzie, ten może wybrać się w morze – stale organizowane są rejsy statkami po Bałtyku, ale również po Zatoce Kamieńskiej i do Kamienia Pomorskiego. Po akwenach wodnych można żeglować, pływać w nich lub nurkować – powstaje coraz więcej firm, oferujących możliwość wypożyczenia sprzętu lub odbycia specjalnego kursu przygotowawczego dla wszystkich amatorów windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa, kajakarstwa, nurkowania i innych sportów morskich. Prócz tego można również wędkować! Najlepszym do tego miejscem są dwa falochrony, znajdujące się na zachodnim krańcu plaży. Złowić można w ten sposób przeróżne gatunki ryb – na przykład sandacza lub płotkę. Za wędkowanie na wodach śródlądowych należy zapłacić 40 złotych, zaś łącznie 60 złotych, jeśli chcemy też otrzymać pozwolenie na wędkowanie na wodach morskich. Amatorów wędkowania nie brakuje – a gdy już się zmęczymy, możliwe jest obejrzenie regat żeglarskich, które mają charakter międzynarodowy (Dziwnów to jeden z etapów zawodów).

Przede wszystkim zaś można ułożyć się na szerokiej plaży o czystym piasku – strzeżonej, oddzielonej pasmem wydm przez który biegnie promenada spacerowo-widokowa. Na plaży można swobodnie odpocząć i wystawić ciało na słońce, by złapało ładny kolor. Wiatr od morza będzie doskonale chłodził i relaksował, a dzieci zajmą się zabawą w specjalnie dla nich ustawionych na plaży miejscach – zjeżdżalni wodnej i dmuchanych konstrukcjach, przeznaczonych do skakania. Ponadto możemy spędzić czas oglądając miejscowe zabytki – pensjonaty z początku XX wieku, gdzie mieszkali kuracjusze, płytę pamiątkową 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego, czyli ku czci żołnierzy poległych w 1945 roku w walkach na Mierzei Dziwnowskiej, poświęcony poległym na morzu rybakom pomnik w kształcie kotwicy, Park Zdrojowy ze starodrzewem, a także takie atrakcje jak most zwodzony nad Dziwną, Aleję Gwiazd Sportu i Nadmorski Park Miniatur, po którym kursuje miniaturowa kolejka wąskotorowa.

Dziwnów – gdzie nocować?

Dziwnów posiada fantastyczną bazę noclegową – warto zatem pojechać tam na wakacje, ponieważ na nic nie można narzekać. Mieszkać można między innymi w pokojach gościnnych AMBER, ale też w apartamentach LIZA, Apartamencie MANTA, czy w pokojach i na campingu Marina Polmax. W ofercie miasta jest dużo domków do wynajęcia, domów gościnnych i letniskowych, hoteli, kwater i pensjonatów. Chętni, którzy pragną w czasie wakacji zadbać szczególnie o zdrowie swojego ciała mogą zdecydować się na ośrodki SPA i ośrodki rehabilitacyjne, jak trzygwiazdkowy Hotel & Spa STARY DZIWNÓW, ośrodek RELAKS czy Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji JANTAR. Można wynająć także prywatne mieszkanie z bogatej oferty skierowanej do wczasowiczów. Wyruszajmy zatem do Dziwnowa!

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz