Sobota, 13 kwietnia 2024

Ubezpieczenie OC campera

24 lipca 2017

0

Turystyka motoryzacyjna zyskuje coraz liczniejsze rzesze sympatyków. Na drogach coraz częściej spotyka się nie tylko campingowe przyczepy ciągnięte przez samochody osobowe, ale i luksusowe campery. Mimo tej rosnącej popularności właściciele camperów wciąż miewają trudności ze znalezieniem korzystnego ubezpieczenia OC, które obowiązkowo muszą wykupić. Niektóre polskie towarzystwa ubezpieczeniowe, przygotowując oferty tego typu, zaczynają wzorować się na Campervan Insurance z Wysp Brytyjskich, gdzie rynek caravaningu jest znacznie bardziej rozwinięty. Tamtejsze agencje ubezpieczeniowe oferują swoim klientom wszechstronną ochronę, obowiązującą na terenie całej Unii Europejskiej, oraz liczne zniżki. Na co zwrócić uwagę, poszukując polisy w Polsce?

Możliwość ubezpieczenia AC

Jeśli posiadamy nowoczesnego campera o znacznej wartości rynkowej, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, powinniśmy wykupić dodatkowo Autocasco (lub AC i Assistance). Polisa tego typu chroni nasz samochód od zalania, pożaru czy kradzieży. Decydując się na konkretną ofertę, warto jednak dokładnie przejrzeć warunki umowy, a zwłaszcza tak zwane wyłączenia, czyli wszystkie sytuacje, w których ochrona przestaje obowiązywać. Pakiet OC i AC wykupiony u jednego ubezpieczyciela jest tańszy niż oddzielne polisy z dwóch różnych agencji.

Ubezpieczenie OC – całkowita suma ubezpieczenia i miejsce jego obowiązywania

Całkowitą sumą ubezpieczenia określa się maksymalną kwotę, jaką ubezpieczyciel może nam wypłacić w razie zaistnienia ewentualnej szkody. O wysokości składki decyduje kilka innych czynników: parametry techniczne campera (podwozie i pojemność), wiek kierowcy, jego doświadczenie, miejsce zamieszkania i zniżki, które uzyskał za wcześniejsze lata bezszkodowej jazdy. Ceny ubezpieczeń camperów znaczącą się różnią, dlatego przed wyborem konkretnej oferty warto sprawdzić inne. Pomocne bywają wszelkie internetowe wyszukiwarki i rankingi zestawiające najpopularniejsze propozycje, a także opinie na forach zrzeszających miłośników turystyki motoryzacyjnej.

Poszukując odpowiedniej polisy, uwagę zwrócić należy również na miejsce jej obowiązywania. Jeśli wybieramy się na wakacje na terenie kraju i nie planujemy zagranicznych wojaży, wystarczy nam ubezpieczenie, które ważne jest jedynie na terytorium Polski. Podróżując po Europie, należy wykupić polisę o szerszym zasięgu obowiązywania.

Pomimo trudności w znalezieniu korzystnej oferty ubezpieczenia OC, jakie czasem się zdarzają, miłośników podróżowania camperami z roku na rok przybywa. Ta forma wakacyjnych wyjazdów ma wiele plusów: poczucie niezależności, możliwość zabrania sporego bagażu i obserwowania pięknych widoków za oknem. Aby utrwalić obrazy z najbardziej urokliwych tras, warto zainstalować w samochodzie popularne ostatnio Vehicle Camera – z nagranego filmiku można zmontować następnie przegląd wspomnień z jazdy.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz