Czwartek, 18 lipca 2024

Magiczny Zanzibar - odkryj uroki rajskiej wyspy

5 października 2016

0

Zanzibar jest niewielką tropikalną wyspą, położoną nieopodal wybrzeży Afryki na Oceanie Indyjskim. To prawdziwy raj dla kitesurferów, płetwonurków oraz plażowiczów. Nadbrzeża pełne bujnych palm gwarantują widoki, które na co dzień zna się jedynie ze zdjęć lub pocztówek. Ale to nie jedyne powody, dla których ten kierunek zwiedzania robi się coraz popularniejszy.

Zanzibar  - historia wyspy

Zanzibar to miejsce styku czterech kultur - afrykańskiej, hinduskiej, arabskiej i europejskiej. Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Afrykanie, jednak z biegiem lat wyspa przechodziła z rąk do rąk. W X wieku została skolonizowana przez Arabów i Persów, którzy zajmowali się handlem z plemionami zamieszkującymi tereny Wschodniej Afryki. Wraz z początkiem XVI wieku panowanie na Zanzibarze objęli Portugalczycy, którzy w następnym stuleciu zostali przegnani przez sułtanów Omanu. Arabowie przyczynili się do rozwoju gospodarczego wyspy, czyniąc z niej przy okazji miejsce handlu niewolnikami. W kolejnych latach na wyspie zaczęli osiadać się kupcy z Europy i Indii. Dzięki tej mieszance kultur do dziś można podziwiać architekturę, w której przeplatają się ze sobą różne style i nurty. Zanzibar to miejsce wyjątkowe, w którym nikt nie narzuca nikomu swojej tradycji czy religii. Mieszkańcy wyspy są uśmiechnięci i gościnni - to oni tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Pogoda na Zanzibarze

Na wyspie jest ciepło przez 365 dni w roku. Na szczyt sezonu turystycznego przypada okres od czerwca do września. Mniej tłoczno jest między grudniem a marcem, jednak warto zdawać sobie sprawę, że w tych miesiącach temperatura jest najwyższa. Zimę zastępuje na Zanzibarze pora deszczowa, która trwa od marca do czerwca. W tym okresie lepiej nie decydować się na przyjazd.

Wycieczki i atrakcje

Do największych atrakcji na Zanzibarze zalicza się m.in.:

Stone Town - Stare Miasto, w którym można podziwiać oryginalną architekturę oraz malownicze uliczki. Zwiedzając okoliczne Peace Memorial Museum można zobaczyć najstarsze, zachowane do dziś rzeźbione drzwi z końca XVII wieku;

Ngome Kongwe - Zabytkowy fort, będący pozostałością Kamiennego Miasta. Jego zadaniem była ochrona wyspy przed atakami najeźdźców;

Dom Cudów - Pałac sułtana Barghasha ibn-Saida - jeden z największych obiektów architektonicznych na wyspie;

Safari Blue - wycieczka dla miłośników morza, koralowych raf i plażowania. Pływaniu na łodzi - wykonanej z jednego pnia drzewa - towarzyszy obserwacja delfinów i żółwi morskich, nurkowanie oraz poczęstunek regionalnymi specjałami;

Nurkowanie - Zanzibar jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania oraz wylegiwania się na plażach, z piaskiem miękkim jak puder. Morską faunę charakteryzuje duża różnorodność ryb rafowych, żółwi, barrakud oraz muren. Dlatego nurkowanie w tamtejszych wodach jest punktem obowiązkowym dla każdego, kto odwiedza wyspę.

Niezbędne formalności

Wyspa Zanzibar należy do związkowego kraju Tanzanii, gdzie przy wjeździe wymagana jest wiza pobytowa (wydawana na okres, który nie przekracza 3 miesięcy). Można ją uzyskać na głównych przejściach granicznych oraz w przedstawicielstwach konsularno-dyplomatycznych. Aby przekroczyć granicę, niezbędne jest także posiadanie paszportu, który jest ważny co najmniej 3 miesiące.

Jeśli marzy Wam się egzotyczny Zanzibar, warto sprawdzić propozycje wakacji i wycieczek w to wyjątkowe miejsce. Ciekawe oferty znaleźć można w biurach podróży, które specjalizują się w egzotycznych wycieczkach, na przykład: http://www.um24.pl/wypoczynek/zanzibar.

Szczepienia

Warto pamiętać o obowiązkowych oraz sugerowanych szczepieniach -  przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio. Lekarze wskazują także na profilaktykę antymalaryczną, czyli przyjmowanie specjalistycznych leków na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

Wysoki standard hoteli, malownicze krajobrazy oraz wspaniała przyroda sprawiają, że Zanzibar staje się coraz chętniej odwiedzaną wyspą.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz