Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Kiedy jechać na Zanzibar?

20 grudnia 2022

0

Dla osób poszukujących egzotycznej przyrody, relaksu na białych, piaszczystych plażach i ciepłych oceanów z rafami koralowymi, Zanzibar jest idealnym kierunkiem podróży. Czy warto lecieć na Zanzibar? Obalamy mity dotyczące pory deszczowej i radzimy, kiedy można spodziewać się najlepszej pogody na afrykańskiej wyspie.

Kiedy warto polecieć na Zanzibar?

Zanzibar, który w całości należy do Tanzanii, jest największą wyspą archipelagu o tej samej nazwie. W tym regionie Afryki panuje równikowy klimat monsunowy. Nie jest on podobny do polskiego pojęcia zimy, ale występują tam pory suche i deszczowe.

Zanzibar jest fascynującym miejscem o każdej porze roku, a temperatury w ciągu dnia rzadko spadają poniżej 28°C . Przed podróżą upewnij się, że wiesz jakiej pogody możesz się spodziewać w miesiącach letnich i zimowych. Koniecznie sprawdź też, czy pora deszczowa na Zanzibarze będzie warta zachodu.

Pogoda na Zanzibarze w miesiącach letnich

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Zanzibaru Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września. Zbiega się to z suchą porą roku na Zanzibarze. Jest to słoneczna wyspa bez szans na deszcz, a pogoda jest idealna. Nie jest to jednak najgorętszy sezon na wyspie. W tych miesiącach występują najniższe średnie temperatury, które wahają się w granicach 28-30°C . Noce są nieco chłodniejsze, a temperatury wynoszą średnio 18°C  w sierpniu i wrześniu. Ciepły Ocean Indyjski jest świetnym miejscem do pływania, a temperatura wody osiąga latem nawet 24°C.

Zatem kiedy jechać na ZanzibarLetnie miesiące na Zanzibarze wydobywają również najlepsze z kwiatów i zapachów Zanzibaru. Jest to najlepszy czas na odwiedzenie parków narodowych. W lipcu na wyspie odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zanzibar.

Dowiedz się więcej o klimacie Tanzanii na https://tanzaniaadvisor.com/klimat-demo/

Średnie temperatury na Zanzibarze

  • Czerwiec – 29°C w dzień, 20°C w nocy
  • Lipiec – 28°C w dzień, 19°C w nocy
  • Sierpień – 29°C w dzień, 18°C w nocy
  • Wrzesień – 30°C w dzień, 18°C w nocy

Zanzibar

Pogoda na Zanzibarze podczas "zimowych" miesięcy

Jak już wspomnieliśmy, Zanzibar nie doświadcza takiej samej zimy jak Polska. Wręcz przeciwnie. Najwyższe temperatury na Zanzibarze występują między grudniem a marcem - nawet 33@C. W styczniu i lutym można spodziewać się wilgotnego powietrza, co oznacza, że temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa. Początek roku to świetny czas, by móc cieszyć się ciepłem.

Marzec to najlepszy miesiąc do nurkowania, przy gładkiej powierzchni i braku wiatrów.

Średnie temperatury na Zanzibarze

  • Grudzień – 31°C w dzień, 21°C w nocy
  • Styczeń – 31°C w dzień, 22°C w nocy
  • Luty – 32°C  w dzień, 22°C w nocy
  • Marzec – 32°C w dzień, 22°C w nocy 

Kiedy na Zanzibarze występuje pora deszczowa?

Od marca do maja na Zanzibarze występuje pora deszczowa. Należy pamiętać, że okres ten NIE oznacza ciągłych, nieprzerwanych, 24-godzinnych opadów przez kilka miesięcy. Zazwyczaj występują krótkie, ale intensywne deszcze, po których następuje kilka dni prawie całkowitej suchości.

Marzec jest najlepszym miesiącem, w którym można spodziewać się deszczów. Nie ma jednak ustalonej reguły. Najwyższe opady w danym miesiącu mogą się różnić z roku na rok. Temperatura spada poniżej 25 stopni Celsjusza podczas pory deszczowej (od marca do początku czerwca).

Pora deszczowa jest krótka i trwa zazwyczaj od października do listopada. Jednak nie pada cały czas, a jedynie co kilka dni. Często zdarza się, że deszcz pada w nocy lub wcześnie rano, a słońce wstaje po południu. W tych dwóch miesiącach obserwuje się średnią temperaturę dzienną na poziomie 30 stopni Celsjusza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz