Wtorek, 23 kwietnia 2024

Najciekawsze budynki w Warszawie

30 stycznia 2017

0

Warszawski rynek nieruchomości należy do najprężniej rozwijających się w kraju. W stolicy powstają nie tylko nowe mieszkania, ale również obiekty użyteczności publicznej. Niektóre z nich spotykają się z dużym uznaniem, inne budzą kontrowersje lub ocenianie są negatywnie przez architektów.

Budynki użyteczności publicznej

Do obiektów wyróżnianych w konkursach i plebiscytach na najciekawsze współczesne projekty architektoniczne należy Biblioteka Uniwersytecka autorstwa Marka Budzyńskiego. W budynku znalazło się miejsce nie tylko dla zbiorów bibliotecznych, ale też dla pomieszczeń pełniących funkcje biurowe, usługowe i rozrywkowe. Projekt jest ciekawy nie tylko pod względem architektonicznym – dużą atrakcję stanowi rozległy ogród znajdujący się na dachu (jeden z największych ogrodów dachowych w Europie) oraz wokół budynku. Marek Budzyński zaprojektował też Gmach Sądu Najwyższego. Uznaniem cieszą się także obiekty kultury, do których należy Centrum Nauki Kopernik zaprojektowane przez pracownię RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej. Warto również wspomnieć o nieco mniejszych obiektach docenionych w konkursach, jak np. przystanki komunikacji miejskiej autorstwa Grzegorza Niwińskiego i Jerzego Porębskiego, czy stacja metra A-18 Plac Wilsona.

Budynki mieszkalne

Dwa warszawskie wieżowce mieszkalne – Cosmopolitan przy Twardej 4 oraz Złota 44 – oferują nie tylko piękne widoki, ale również luksusowe apartamenty z wszelkimi udogodnieniami dla swoich mieszkańców. Oba budynki zostały zaprojektowane przez światowej sławy architektów – Cosmopolitan jest dziełem Helmuta Jahna, zaś Złota 44 – Daniela Libeskinda. Dużym uznaniem cieszą się budynki mieszkalne zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci. Wśród wyróżnionych realizacji znajdują się obiekty osiedla 19. Dzielnica, zespół mieszkaniowy przy al. Wilanowskiej czy też zespół mieszkaniowy Biały Kamień.

Projekty nieudane bądź kontrowersyjne

Wśród powstałych w ciągu ostatnich lat nowoczesnych projektów w Warszawie nie brakuje i takich, które powszechnie uważane są za zupełnie nieudane, bądź też wzbudzały różnego rodzaju kontrowersje. Jednym z nich jest niewątpliwie rozległy budynek Telewizji Polskiej mieszczący się przy ulicy Woronicza, który otrzymał wiele mówiący tytuł Makabryły Roku 2008. Za niedostosowanie do otaczającej architektury i niefunkcjonalność skrytykowano również budynek Millenium Plaza wybudowany w 1999 roku przy Alejach Jerozolimskich – jest on znacznie wyższy od sąsiadującej zabudowy, a przy tym porównuje się go do… kabiny prysznicowej, co z pewnością nie dodaje temu obiektowi prestiżu. Do projektów nieudanych zaliczane są również Złote Tarasy, które jednocześnie zdobyły nagrodę za najlepsze centrum handlowe w 2007 roku. Przed wybudowaniem apartamentowca Złota 44, tytułem najwyższego obiektu mieszkalnego w Warszawie cieszył się budynek Łucka City, który przez wielu uważany jest za najbrzydszy wieżowiec w stolicy. Jak widać, nie wszystkie okazałe i kosztowne projekty należą do udanych.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz