Sobota, 20 lipca 2024

Atrakcje turystyczne Karkonoszy

26 czerwca 2020

0

Karkonosze przyciągają szerokie rzesze turystów niemal o każdej porze roku. W sezonie letnim szlaki są niemal pełne piechurów i nic w tym dziwnego, bowiem atrakcyjne widoki i niesamowite okoliczności przyrody to coś, co warto zobaczyć! Dziś podpowiemy, co mają nam do zaoferowania te piękne góry.

Góry Izerskie

Ogromną popularnością wśród miłośników gór cieszą się Góry Izerskie, które od Karkonoszy oddziela Przełęcz Szklarska. Możemy je zwiedzić pieszo lub rowerem. Góry te leżą na pograniczu Polski oraz Czeh i posiadają wiele tras o różnym stopniu trudności. W szczególności polecamy ok. 5 km szlak prowadzący na wieżę widokową Štěpánka, gdzie po drodze możemy podziwiać malownicze tereny usiane górskimi chatkami w miejscowości Hvězda. Godna polecenia jest również 7 km trasa prowadząca z Jakuszyc do Orla, która jest również ścieżką często wybieraną przez biegaczy. Nieco dłuższą, bo 8 km trasą jest szlak czerwony prowadzący Smedava – Jizera – Polední kameny, który słynie z pięknych punktów widokowych.

Rudawy Janowice

Kolejną atrakcją, którą z pewnością warto polecić, są Rudawy Janowickie. Cieszą się one ogromną popularnością przez cały sezon. Znajdziemy tu nie tylko piękne szlaki pośród niesamowitej przyrody, ale również wiele zabytków architektury. Tam mieści się także Rudawski Park Krajobrazowy. Obszar ten jest często wybierany przez miłośników wycieczek rowerowych, choć z pozoru niewysokie góry, potrafią dać cyklistom wycisk. Rudawy Janowickie to także świetny wybór, jeśli chodzi o wycieczkę rodzinną z dziećmi. Trasy z powodzeniem pokonają nawet kilkuletnie maluchy. Każdy, kto choć raz tam był, na pewno może polecić Kolorowe Jeziorka, które przybierają niesamowitą i niespotykaną nigdzie indziej kolorystykę purpury, błękitu, zieleni i żółci. Rudawy Janowickie posiadają kilka godnych uwagi szczytów górskich: Sokolik, Krzyżna Góra oraz Skalnik, natomiast miłośnicy form skalnych nie zawiodą się zwiedzając Starościńskie Skały, Skalny Most, Husyckie Skały, a także Fajkę i Rylec.

Wodospady

A może by tak wybrać się na wycieczkę śladami wodospadów? Na taką atrakcję również można liczyć w Karkonoszach. Najpopularniejsze wodospady na tych terenach to Wodospad Szklarki, Kamieńczyka, Mumlawy, Wodospad Podgórnej, Panczawy, Dziki Wodospad czy Kaskada Myi. W okolicach znajdziemy również dużo pensjonatów, więc nie musimy martwić się brakiem noclegu w przypadku, gdy zaplanujemy trasę po wodospadach oddalonych od siebie na większe odległości.

Spacer w chmurach po czeskiej stronie

Jedną z niewątpliwych atrakcji Karkonoszy, znajdującej się po czeskiej stronie, jest wieża widokowa w Jańskich Łaźniach. Nie jest to jednak zwykła platforma widokowa, a miejsce, które dostarcza mnóstwa wrażeń każdemu, bez względu na wiek. Jeśli marzy nam się prawdziwy spacer w chmurach Czechy mają na to sposób. Wieża ma wysokość 45 metrów i ścieżka do niej prowadzi przez las. Na trasie możemy liczyć na kilka atrakcji, które w szczególności przypadną do gustu najmłodszym. A tym natomiast, co wzbudza największą sensację, jest zjazd rurą o długości 80 metrów w dół. Sam zaś widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. 

 

Karkonosze to prawdziwa skarbnica atrakcji. Warto zaplanować sobie wycieczkę w te rejony i nacieszyć oko piękną przyrodą, zabytkami i cudami natury.

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz