Wtorek, 25 lutego 2020

Telewizor LED, LCD czy OLED - jaki wybrać?

17 czerwca 2019

0

Telewizor to domowe centrum rozrywki. W dobie rozwoju cyfryzacji lubimy otaczać się dobrym sprzętem. Nowoczesne telewizory umożliwiają nie tylko dostęp do telewizji. Pozwalają spędzać wolny czas na oglądaniu seriali i filmów z Internetu, a nawet na grze na konsoli.

Rozwój elektroniki sprawił, że aktualnie na rynku możemy znaleźć telewizory z ekranami LCD albo OLED, o rozdzielczości Full HD lub 4K Ultra HD, a część z nich wyposażona jest w system Smart TV. Z pewnością wielu z nas bez większych trudności gubi się w tym nazewnictwie. Rozmaite elementy specyfikacji także nie ułatwiają wyboru. Nikt nie odkrył też odpowiedzi na ważne pytanie - jaki telewizor kupić. W poradniku przybliżymy najważniejsze kwestie, które pomogą wymienić stary odbiornik telewizyjny na nowy, doskonały sprzęt w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Rodzaje wyświetlaczy

Do najważniejszych i podstawowych cech telewizora zaliczamy rodzaj wyświetlacza. W obecnej chwili istnieje kilka technologii wyświetlania obrazu. Takie parametry jak: głębia kolorów, kontrast czy kąt widzenia są w tym przypadku bardzo istotne. Jaki telewizor wybrać?

  • telewizor OLED - najbardziej zaawansowany pod względem technologicznym. Tutaj wykorzystywane są diody organiczne, które produkują piksele i świecą niezależnie od siebie, co daje gwarancję doskonałej czerni oraz wysoką jakość kolorów.
  • telewizory LCD - w tej technologii istotną rolę odgrywają lampy CCFL oświetlające piksele. Światło przepuszczane przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafiające na ciekły kryształ powoduje uzyskanie pożądanej kolorystyki. Do największych zalet tego modelu, zaliczamy przede wszystkim niski pobór energii przy zadowalającej jakości obrazu.
  • telewizory LED - to udoskonalona technologia wyświetlaczy LED. Diody LED nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, samodzielnie emitują światło. Telewizory LED bardzo dobrze odwzorowują kolory, a także charakteryzują się wysoką energooszczędnością.

Którą rozdzielczość wybrać - 4K Ultra HD czy Full HD?

Full HD

Trudno jednoznacznie określić jaka rozdzielczość ekranu jest optymalna. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie zawsze największa równa się najlepsza, a przynajmniej nie najbardziej opłacalna. Dlatego warto rozróżniać kluczowe pojęcia związane z rozdzielczością.

  • HD Ready - rozdzielczość tego urządzenia to 1280x720 pikseli i jest ona stosowana głównie w małych sprzętach.
  • Full HD - obraz na ekranie o rozdzielczości 1920x1080 pikseli składa się z 2 milionów kolorowych punktów.
  • UltraHD - inna nazwa rozdzielczości o wymiarach 3840x2160 pikseli to 4K. Ultra HD posiada 4 razy więcej kolorowych punktów, dzięki czemu wyświetlany przekaz telewizyjny jest bardziej szczegółowy.

Obraz jest najbardziej efektywny w przypadku wyższej rozdzielczości. Jeżeli telewizor ma służyć tylko do oglądania telewizji - nie warto przepłacać, ponieważ sygnał telewizyjny nie jest nadawany w 4K. Dla osób zainteresowanych oglądaniem filmów w dobrej jakości oraz graniem na konsoli zaleca się korzystanie z rozdzielczości Ultra HD.

Smart TV - konieczność czy obowiązek?

Wielu producentów twierdzi, że dobrej jakości obraz to nie wszystko. Aktualnie dostępne na rynku modele są wyposażone w dodatkowe możliwości, które pozwalają na obsługę wielu aplikacji (m.in.: VOD, Ipla, HBO, YouTube, Netflix czy Skype). Urządzenia tego typu są nazywane Smart TV. Telewizory Manta z systemem Smart TV sprawiają, że użytkownicy nie są ograniczeni tylko i wyłącznie do oferty telewizyjnej. W dowolnej chwili mogą skorzystać z zaprogramowanych przez producenta aplikacji. Oprócz funkcji związanych z oglądaniem filmów i seriali, system pozwala odwiedzać portale społecznościowe. Smart TV daje także możliwość sterowania telefonem przy pomocy smartfona.

Po zapoznaniu z podstawowymi różnicami w technologiach możemy spokojnie zastanowić się nad zakupem. Jeśli jakość obrazu, jest dla nas, jako dla użytkownika najważniejszą kwestią powinniśmy zdecydować się na telewizor OLED. W pozostałych przypadkach z pewnością zadowoli nas sprzęt z LED-owym podświetleniem. Modele LED są dostępne w szerokim przedziale cenowy i dowolnym rozmiarze. Nie da się jednak ukryć, że najlepsze wrażenia podczas oglądania telewizji zapewnią nam ekrany powyżej 50 cali wyposażone w rozdzielczość 4K.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz