Czwartek, 18 kwietnia 2024

Domy na wodzie – jak to wygląda w Niemczech?

11 lutego 2017

0

Hamburg w ostatnich latach to miasto, które bardzo mocno pracuje nad rozwojem terenów nad brzegami i tam będzie widać duży potencjał ekonomiczny. Powstaje między innymi nowa portowa dzielnica Hagencity, która według projektu ma się stać najlepszym przykładem współczesnych rozwiązań architektonicznych oraz inżynieryjnych. Wybudowane w Hamburgu w ostatnim czasie budynki na wodzie stają się prawdziwym hitem i są w jakieś mierze oddaniem tego, że dąży się do promowania kreatywnych oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych. Również budowanie domów mieszkalnych wymagało nowego podejścia do przepisów oraz regulacji prawnych.

Tutaj podobnie jak w naszym kraju nie ma jednak specjalnych przepisów, które będą regulować pojawienie się budynków na wodzie i w zależności od lokalizacji budynku przyjmuje się odpowiednie reguły. I tak gdy chodzi o domy na wodzie zlokalizowane w korycie rzeki u wejścia do portu ważne będą oczywiście przepisy prawa wodnego. Zupełnie inaczej to wygląda, gdy chodzi o kanały miejskie. Administracja budowlana wyznacza na wniosek inwestorów odpowiednie miejsce do cumowania domów na wodzie.

Polecamy: Domy pływające produkowane przez ACTIV >>

Powoła grupa ekspertów z miasta zajęła się przygotowywaniem decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu. W ustaleniu warunków zabudowy posiłkowano się warunkami technicznymi dla takich obiektów na terenie Holandii. Ustalono również przedziały wymiarowe na 5 m wysokości 20 m długości, szerokość na poziomie 6 metrów oraz określono jak będzie można dysponować dachami budynków, gdzie w połowie może być przygotowany taras. Przyłącza mediów prowadzone mają być z nadbrzeża wszelkie koszty przyłączy będą związane z inwestorem, to on musi je realizować. podobnie jak w przypadku opisanego starego modelu domów na wodzie obiekty te nie podlegają prawu budowlanemu takie dlatego również do tych konstrukcji nie będzie się wydawać decyzji o prawie do budowy.

dom na wodzie

Domy takie mają obowiązek posiadania stałego miejsca na cumowanie przy nabrzeżu w ramach linii brzegowej. Grunt, który dzierżawią będzie leżeć tylko w jednym pasie linii brzegowej, gdzie zlokalizowane jest ogrodzenie oraz skrzynka na listy. Prawo do cumowiska wpisane zostało w księdze wieczystej to też mamy możliwość podpisania z bankiem kredytu hipotecznego.

Niezależnie czy chodzi o Polskę, Niemcy czy Holandię mamy obecnie osobne prawne wykładnie, które odnoszą się właśnie do budowania na wodzie. Wszelkie rozwiązania są obecnie proponowane przez inwestorów, ale władza w każdym kraju sama rozważa do będzie idealnym wyborem. Wprowadza się oczywiście takie opcje, które mają sprawić, że również prawne uwarunkowania będą na tym polu uporządkowane. Dąży się obecnie do tego, by ujednolicić ewentualnie te pojawiające się osobne wykładnie dla budynków i statków. To szansa na to, że uda się rozwiązać od strony prawnej te kwestię. Widać doskonale, że na tą chwilę rynek radzi sobie bardzo dobrze i ma nam wiele do zaoferowania, a takim wzorem rozwiązania prawnej strony problemu może się okazać Holandia, gdzie doszło już do uporządkowania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz