Piątek, 21 czerwca 2024

Jaką walizkę kupić?

8 marca 2017

0

Na początku XX wieku popularne były walizki budowane z płyty pilśniowej na drewnianych szkieletach. Jednak noszono też walizki skórzane, niejednokrotnie były one bardzo ciężkie. Dzisiaj w cenie są nie tylko pojemność, ale i lekkość czy wytrzymałość. Dlatego też do produkcji walizek wykorzystuje się nowoczesne materiały syntetyczne.

Obecnie walizki z uwagi na rodzaj zastosowanych materiałów dzieli się na walizki miękkie, półtwarde oraz twarde. Walizki twarde to w zasadzie swego rodzaju kufry. Wykonywane są z materiałów termoplastycznych takich jak włókno szklane, poliwęglan czy polipropylen. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Niektóre modele wytrzymują nacisk nawet kilkuset kilogramów. Chronią też przed wilgocią.

Walizki miękkie produkuje się z kolei z syntetycznymi materiałów tekstylnych, najczęściej z włókna poliestrowego lub nylonu o wysokiej gęstości. Nie stanowią one tak skutecznej ochrony dla bagażu jak walizki twarde, ale dobrze chronią przed wilgocią. Sprawdzają się więc doskonale podczas przewożenia ubrań. W takiej sytuacji w zupełności powinna wystarczyć właśnie walizka tekstylna.  Są one poza tym dość elastyczne, łatwo je więc upchnąć w szafie czy schowku bagażowym.

Walizki półtwarde to rozwiązanie pośrednie. Ich ścianki są na tyle grube, że są w stanie zabezpieczyć zawartość walizki, ale też  stosunkowo elastyczne. Często do produkcji takich walizek stosuje się materiał EVA (z ang. Ethylene Vinyl Acelate). To nic innego jak polietylen-co-octan vinylu, który jest tworzyłem bardzo trwałym, elastycznym oraz odpornym na wilgoć. Świetnie sprawdza się więc do produkcji różnego rodzaju walizek. Czasami wykorzystuje się w tym przypadku także włókna poliestrowe o wysokiej gęstości, które dodatkowo wzmacnia się specjalną pianką.

torby podróżne na kółkach

Jaką więc walizkę wybrać - miękką, twardą, a może półtwardą? Wiele zależy od tego jakim środkiem transportu się podróżuje. W przypadku częstych lotów samolotem lepiej sprawdzają się walizki twarde i półtwarde, zwłaszcza jeśli przewożone są przedmioty wartościowe i delikatne. Z kolei podczas podróży samochodowych powinna sprawdzić się zwykła miękka walizka z materiałów tekstylnych. Przede wszystkim można ją łatwo upchnąć w bagażniku, a poza tym nie ma konieczności chronienia przedmiotów znajdujących się w walizce przed obcymi osobami. Są one całkowicie bezpieczne w bagażniku.

Dowiedz się więcej a temat walizek podróżnych jak i samych podróży czytając poradnik: http://przelotem.pl/

Cena oraz producenci

W zwykłym supermarkecie można kupić walizkę już za kilkanaście złotych. Nie są to jednak na pewno produkty najwyższej jakości. Bardzo często takie walizki zaczynają się psuć jeszcze przed pierwszym użyciem. Jednak jeśli walizka wykorzystywana jest bardzo rzadko np. raz na rok to taki model może nawet spełnić swoje zadanie. Przed zakupem produkt należy dokładnie obejrzeć.

Osoby, które podróżują często potrzebują natomiast solidnej walizki. W tym przypadku warto wydać nieco więcej. Mały trolley to już wydatek rzędu co najmniej 100 zł. Można pokusić się też o zakup całego kompletu w postaci trzech walizek w różnych rozmiarach. Tutaj trzeba się już przygotować na wydanie co najmniej 1000 zł. Poza tym warto zwrócić uwagę na walizki twarde. Te są jednak najdroższe, choć też najbardziej wytrzymałe.

Bardzo drogie są walizki znanych marek albo te sygnowane nazwiskiem znanego projektanta. W tym przypadku wydać trzeba nawet kilka tysięcy złotych. Najdrożsi są oczywiście producenci znani na całym świecie. W takiej sytuacji jedna walizka kosztuje niejednokrotnie kilka tysięcy dolarów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz