Piątek, 29 marca 2024

Preferencje kredytowe

8 września 2016

0

Co to są preferencje kredytowe w przypadku firm? To ulgi związane ze spełnieniem określonych warunków działalności. Preferencje mogą się wiązać między innymi:

- z zapotrzebowaniem na produkty określonej branży;
- innowacyjnością firmy;
- kiedy firma znajduje się w strefie objętej klęską żywiołową lub dużym bezrobociem;
- z profilem określonego programu finansującego lub dofinansującego (choćby z UE);
- z wielkością przedsiębiorstwa;
- z okresem funkcjonowania przedsiębiorstwa;
- z ekologią;
- produkcją rolną itd.

Niektóre banki czy instytucje finansowe udostępniają środków wyłącznie na produkcję rolną. Wiele z nich jednak, oferuje również specjalne kredyty dla firm początkujących lub mikroprzedsiębiorstw. Część z usług, które zyskały na popularności w ostatnim czasie to kredyty czy pożyczki krótkoterminowe, a nawet kredyty "chwilówki", nie przekraczające czasem kilku tysięcy złotych. Chociaż w wypadkach niektórych instytucji pozabankowych górna granica kredytu krótkoterminowego może sięgać nawet 150 000 zł, przykładem jest choćby firma iwoca.pl.

Ilość preferencji wzrasta wraz z konkurencyjnością

Wzrost aktywności pozabankowych instytucji finansowych oraz instytucji wspierających powstawanie nowych przedsiębiorstw przyczynił się do wzrostu konkurencyjności na rynku finansowym. Jeszcze całkiem niedawno największym problemem było sfinansowanie działalności przedsiębiorstwa na starcie. Jednak w ostatnim czasie startującym mikroprzedsiębiorcom zaczęły pomagać urzędy pracy korzystając między innymi ze środków unijnych i pieniędzy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

W związku z tymi trudnościami firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność chętnie zaczęły korzystać z usług firm pozabankowych. Te instytucje zaczęły pojawiać się kilka lat temu jak grzyby po deszczu, oferując pożyczki, które już z definicji nie wymagały podawania celu ich wykorzystania. W tym momencie część banków zdała sobie sprawę z tego, że w aspekcie kredytów zyski może przynieść każda firma, nawet ta początkująca. Konkurencja istotnie zmniejszyła się po wprowadzeniu nowych przepisów (w marcu 2016 roku) regulujących działalność pozabankowych firm pożyczkowych. Jednak dzięki temu na rynku utrzymały się te, oferujące najbardziej przejrzyste i sprawiedliwe warunki finansowania.

Co ważne, w instytucji pozabankowej początkujący przedsiębiorca może otrzymać kredyt na pewien okres bez ZUS i US. Również nie zawsze do uzyskania go będzie potrzebne jakiekolwiek zabezpieczenie.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz