Sobota, 20 lipca 2024

Od czego zależy koszt polisy OC? Zobacz, kto zapłaci mniej

27 listopada 2017

0

Koszt polisy OC jest wartością zmienną, uzależnioną od wielu czynników. Dlatego przedstawiana przez towarzystwa ubezpieczeniowe kwotacja zawsze przeprowadzana jest indywidualnie – w odniesieniu do konkretnego kierowcy. Warto więc poznać parametry determinujące wysokość obowiązkowej składki.

To, że kierowca tanio ubezpieczył samochód w jednej z firm ubezpieczeniowych nie oznacza, że inna osoba otrzyma podobną lub bardzo zbliżoną ofertę. Wiele zależy od kilku istotnych czynników, które w dużym stopniu decydują o wysokości składki.

Ważne ryzyko ubezpieczeniowe

Polisa OC wyceniana jest głównie na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel przeprowadza analizę konkretnego klienta i w oparciu o wewnętrzną politykę oraz ustalenia, szacuje ryzyko. Im większe prawdopodobieństwo, że dana osoba spowoduje stłuczkę, tym wyższa składka.

Czynniki wpływające na wysokość OC

Przy szacowaniu wysokości składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, towarzystwa kierują się kilkoma istotnymi kryteriami. Koszt polisy OC zależy m.in. od:

  • wieku i doświadczenia kierowcy – osoby w wieku 26-39 lat płacą za ubezpieczenie nawet trzykrotnie mniej niż kierowcy poniżej 26 roku życia
  • rocznik pojazdu – im nowszy samochód, tym większa szansa na niższe ubezpieczenie
  • marka samochodu i pojemność silnika – im lepsze osiągi gwarantują, tym wyższa składka OC
  • miejsce zamieszkania – jeśli kierowca zamieszkuje miasto, w którym statystycznie dochodzi do większej liczby wypadków i w którym zawsze jest większe natężenie ruchu drogowego, tym wyższa składka OC.

Ponadto niektóre firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę stan cywilny oraz liczbę dzieci. Osoby żonate lub zamężne, rodziny z dziećmi mogą liczyć na dodatkowe zniżki.  

Rolnicy i pracownicy administracji publicznej płacą najmniej

Jak wynika ze statystyk, polisa OC jest najdroższa w przypadku sportowców (ok. 910 zł) oraz pracowników z branży IT (ok. 730 zł). Towarzystwa ubezpieczeniowe bardziej przychylnie patrzą na pracowników biurowych, lekarzy oraz nauczycieli. Tymczasem na stosunkowo niskie składki mogą liczyć głównie rolnicy oraz pracownicy administracji publicznej – w ich przypadku średnia wysokość waha się w granicach 470-518 zł.

Warto jednak podkreślić, że wykonywany zawód lub zajęcie to jeden z kilku parametrów, które kształtują wysokość składki. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wiek i rok wydania prawa jazdy, a także rocznik i marka samochodu.

Warto porównywać dostępne oferty

Jako że od zeszłego roku polisa OC mocno poszła w górę, nie warto decydować się na przypadkową ofertą. Biorąc pod uwagę fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe różnie rozumieją ryzyko ubezpieczeniowe, należy porównać proponowane ubezpieczenia pod kątem ceny. Taka krótka i szybka analiza pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz