Wtorek, 8 kwietnia 2025

Szkolenia pracownicze – jak zaplanować rozwój pracowników

25 czerwca 2021

0

​Wykwalifikowani pracownicy są jednym z największych, najcenniejszych zasobów firmy. Utrata takich pracowników może przysporzyć wielu problemów, a proces rekrutacji i wdrażania nowych członków zespołu bywa kosztowny. Dlatego lepiej chronić się przed taką koniecznością.

Tymczasem jednym z najczęstszych powodów zmiany pracodawcy jest brak możliwości rozwoju. Co to znaczy? Jak dbać o rozwój pracownika, jak skutecznie go zaplanować i za pomocą jakich narzędzi wdrażać?

Rozwój zawodowy – co to takiego?

Rozwój pracowników, czyli rozwój zawodowy, jest procesem nabywania przez nich wiedzy i umiejętności pozwalających na doskonalenie i poszerzanie posiadanych kompetencji, które mogą zostać wykorzystane na danym stanowisku. Czasami zdarza się tak, że szkolenia pracownicze rozwijają też kompetencje przydatne w przyszłości – na przykład po awansie albo po rozszerzeniu czy zmianie zakresu obowiązków (kiedy na przykład planujemy poszerzenie zakresu usług oferowanych przez firmę).

Rozwój zawodowy każdego pracownika odbywa się w pewnym stopniu samoczynnie, wraz z doświadczeniem. Pracownik umacnia posiadane kompetencje, które pomagają mu lub są niezbędne do wykonywania obowiązków. Na rozwój pracownika pozytywnie wpływają także interakcje z innymi pracownikami, zwłaszcza o odmiennych kompetencjach, od których dana osoba może się uczyć podczas pracy grupowej.

Oprócz tego rozwój zawodowy może być stymulowany przez pracodawcę. Służą do tego różnego rodzaju programy rozwoju pracowników i menedżerów, które poprzez szkolenia pracownicze realizują cele rozwojowe pracownika oraz pracodawcy.

Po co inwestować w rozwój zawodowy pracowników?

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn inwestowania w rozwój zawodowy pracowników jest chęć zatrzymania ich przy firmie. Jeśli rozwój pracownika jest przez niego postrzegany jako rodzaj potrzeby zawodowej, pracodawca powinien zatroszczyć się o zaspokojenie tej potrzeby, a przynajmniej stworzenie takich warunków, w których pracownik będzie mógł ją zaspokoić.

Drugą ważną kwestią jest rozwój firmy. Pracownicy są przecież jej częścią, innymi słowy: firma składa się z pracowników. Jeśli będziemy dbali o ich rozwój zawodowy, będziemy jednocześnie dbali o rozwój firmy. Oczywiście firma może rozwijać się także na inne sposoby – na przykład przez przyrost ilościowy pracowników, jednak wydaje się to mniej efektywną strategią. Zatrudnianie większej ilości pracowników o niższych kwalifikacjach, którzy będą w stanie wykonać tę samą ilość pracy, co mniejsza grupa lepiej wykwalifikowanych i zmotywowanych osób będzie nieekonomiczne.

Motywacja to także ważny powód do inwestowania w szkolenia pracownicze. Wyjaśniliśmy już, dlaczego rozwój zawodowy pozwala zatrzymać pracownika w firmie, co również jest sposobem motywowania. Ale w tym przypadku chodzi także o jego motywację do działania. Pracownicy chętnie korzystają z nowych kompetencji, a ich kształtowanie zwiększa ich wiarę we własne możliwości. Dzięki temu pracownik chętniej podejmuje wyzwania, odważniej też przedstawia pomysły optymalizacji poszczególnych procesów itp. Mając poczucie kompetencji, działa z większą pewnością siebie.

Jak opracować program rozwoju pracowników i menedżerów?

Aby skutecznie opracować program rozwoju pracowników i menedżerów, wyjść trzeba od analizy własnej firmy, jej potrzeb, słabych i mocnych stron, sposobu organizacji oraz planów na przyszłość. Skoro pracownicy są częścią firmy, wybierając szkolenia pracownicze, powinniśmy mieć na uwadze kierunek rozwoju i wzmacniania firmy jako całości. Należy wykształcać w pracownikach takie umiejętności, które będą przydatne dla budowania pozycji firmy na rynku.

Oczywiście budowanie pozycji firmy na rynku może mieć różny wymiar praktyczny w przypadku konkretnych firm, natomiast kształtowanie czy wzmacnianie poszczególnych kompetencji zależeć będzie także od pracownika i tego, jaką wiedzą i jakimi umiejętnościami już dysponuje. Do tych parametrów należy dobierać odpowiednie szkolenia pracownicze, pozwalające nadrobić braki kompetencyjne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Masz ciekawą publikację?
Publikacje sponsorowane dla Twojej firmy

Zapisz się do naszej bazy i otrzymaj informacje na temat możliwości współpracy i publikacji treści sponsorowanych.